Dom dla Seniora "Na Leśnej" 32-310 Klucze
Jaroszowiec, ul. Leśna 37A
+48 881 01 01 91

telefon: +48 32 212 12 11

Żywienie seniorów

Posted on by

Wraz z wiekiem w organizmie zachodzi szereg zmian wynikających z pogorszenia jego funkcjonowania. Dochodzi do zwiększenia zawartości tkanki tłuszczowej, natomiast ilość białka i wody znacząco się zmniejsza. Efektywność pracy narządów wewnętrznych ulega znacznemu pogorszeniu, co skutkuje zmniejszeniem całkowitej przemiany materii. To z kolei powoduje, że zapotrzebowanie energetyczne seniorów nie już tak duże, zatem jaka powinna być dieta dla seniorów?

Dieta osób starszych

Co wpływa na żywienie osób starszych?

Zmiany dziejące się w organizmie seniora, to nie jedyny czynnik wpływający na dietę, jaką powinni stosować. Wraz z wiekiem dochodzi również do zmniejszenia ilości wytwarzanych enzymów trawiennych, co skutkuje mniejszą wydajnością procesu trawienia i uczuciem ciężkości u osób starszych, dlatego właśnie dieta osób starszych powinna być dietą lekkostrawną. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na konieczność wprowadzenia zmian w żywieniu osób starszych, jest pojawiający się problem braku uzębienia. To sprawia, że niektóre produkty z diety muszą zostać wyeliminowane.Innymi czynnikami wpływającymi na żywienie osób starszych są: 

  • Pogorszenie perystaltyki jelit, co skutkuje zmniejszoną wydajnością działania układu pokarmowego 
  • Towarzyszące choroby przewlekłe
  • Zmniejszone wchłanianie substancji odżywczych 
  • Czynniki niefizjologiczne, takie jak zła sytuacja finansowa, samotność czy relacje społeczne
Żywienie osób starszych

Żywienie osób starszych – zasady

Zważając na tak wiele czynników mających wpływ na żywienie osób starszych, dieta seniora musi być skonstruowana w oparciu o kilka podstawowych zasad. Dzięki nim seniorzy będą się cieszyć zarówno dobrym zdrowiem jak i samopoczuciem. Ustalając jadłospis, należy pamiętać o zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym seniorów, dziennie powinni przyjmować około 1750–1950 kcal w przypadku mężczyzn i 1500-1700 kcal w przypadku kobiet. 

Jakie są pozostałe zalecenia żywieniowe dla osób starszych?

  • Spożywanie około 4-5 posiłków dziennie. Powinny być to dania lekkie, które nie będą nadmiernie obciążały układu pokarmowego.
  • Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa – to właśnie te produkty stanowią źródło błonnika, witamin i substancji odżywczych 
  • Źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste, takie jak makarony, kasze czy pieczywo 
  • Należy zadbać o prawidłową podaż wapnia, który korzystnie oddziałuje na kości seniorów.
  • W przypadku dużych ubytków w uzębieniu seniorzy powinni spożywać pokarmy w formie płynnej lub półstałej 
  • Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie – 2 litry wody dziennie to minimum. 

Dieta seniora- rodzaje

Istnieje kilka specjalistycznych diet, które dobierane są ze względu na stan zdrowia seniora i jego indywidualne potrzeby.

Możemy spotkać dietę bezglutenową dla seniorów ze zdiagnozowaną celiakią czy nietolerancją glutenu. Dieta niskotłuszczowa z kolei polecana jest osobom borykającym się z wysokim poziomem cholesterolu LDL, dodatkowo ten rodzaj diety korzystnie wpływa na krzepnięcie krwi. Kolejnym rodzajem żywienia jest dieta lekkostrawna, która jest dedykowana osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi. Może ona jednak być stosowana u każdego seniora, ponieważ dostarcza taką samą ilość energii co normalna dieta, ale wyklucza produkty obciążające układ pokarmowy. Osobom z cukrzycą jest dedykowana osobna dieta, jej podstawą jest spożywanie produktów z niskim wskaźnikiem glikemicznym i eliminacja cukrów prostych.

Należy pamiętać, że diet specjalistycznych nie można stosować na własną rękę – żeby dieta była odpowiednia dla seniora należy wcześniej uzgodnić to z dietetykiem. 

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda ustalanie diety dla pacjentów w Domu dla Seniora ” Na leśnej”? Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania!


Category: Bez kategorii
Comments are disabled