Dom dla Seniora "Na Leśnej" 32-310 Klucze
Jaroszowiec, ul. Leśna 37A
+48 881 01 01 91

telefon: +48 32 212 12 11

Aktywność fizyczna seniorów

Posted on by

Niezależnie od wieku, aktywność fizyczna przynosi szereg korzyści, zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Dostosowany do stanu zdrowia i możliwości wysiłek powinien stanowić stały punkt dnia każdego seniora. Nie tylko utrzymuje on w dobrej kondycji, ale może również wykazywać działanie profilaktycznie w wielu schorzeniach. Z artykułu dowiesz się, jak ważny w życiu osób starszych jest sport.

Aktywność fizyczna seniorów

Wysiłek fizyczny u osób starszych- jak powinien wyglądać?

Wiele osób starszych uważa, że na sport jest już dla nich za późno, że to zarezerwowane dla młodych. Nic bardziej mylnego! Właściwie dobrany rodzaj aktywności o odpowiedniej intensywności to złoty środek na zachowanie witalności i młodości. 

Aktywność ruchowa seniorów w Domu Dla Seniorów na Leśnej

Jak zatem powinna wyglądać aktywność fizyczna u seniorów?

Form aktywności jest wiele. Wśród najczęściej polecanych dla osób starszych wymienia się m.in: regularne spacery, które usprawniają cały organizm i pozwalają skutecznie się dotlenić. Jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie, aqua aerobic – to kolejne formy aktywności fizycznej seniora, które wzmocnią jego mięśnie, jednocześnie nie obciążając kości ani stawów. Kluczowy jest dobór aktywności tak, by zarówno sprawiał przyjemność osobie ćwiczącej, jak i pozytywnie oddziaływał na jej zdrowie. Jeśli uda się uzyskać połączenie tych dwóch czynników, to nie pozostaje nic innego, jak przebrać się w strój sportowy i zacząć ćwiczyć!

Aktywność ruchowa seniorów- wskazania

Ogólne rekomendacje dotyczące aktywności ruchowej seniorów mówią o trzech elementach, jakie powinny się w niej znaleźć. 

  • ćwiczenia wytrzymałościowe, które najlepiej jest wykonywać 2-3 razy w tygodniu po około 20 minut 
  • ćwiczenia rozciągające, które powinny być wykonywane każdego dnia po około 20 minut 
  • Trening siłowy obejmujący zestaw 8-10 ćwiczeń, które należy powtarzać około 2 razy tygodniu 

To właśnie ostatni rodzaj ćwiczeń zyskuje coraz większe znaczenie w aktywności fizycznej seniora, ze względu na jego możliwości hamowania rozwoju sarkopenii. Czym jest sarkopenia? To obniżenie masy ciała wraz z wiekiem i idące za tym obniżenie sprawności i siły mięśni szkieletowych. Wykazano, że regularny wysiłek fizyczny u osób starszych powoduje wzrost nie tylko masy mięśniowej, ale także siły.

Sport dla seniorów- zalety

Regularnie podejmowany przez seniorów trening, daje szereg korzyści zarówno dla ich zdrowia, jak i samopoczucia. Dzięki systematycznej aktywności fizycznej znacznie obniża się ryzyko wystąpienia:

  • udaru 
  • chorób sercowo-naczyniowych 
  • osteoporozy 
  • cukrzycy typu 2 
  • zaburzeń poznawczych 

Wysiłek fizyczny u osób starszych znacząco poprawia także ich motorykę i ogólną sprawność, dzięki czemu dłużej mogą cieszyć się samodzielnością. A poza tym ruch to także doskonały sposób na utrzymanie dobrego humoru! 

W Domu Dla Seniora “ Na leśnej” dokładamy wszelkich starań, by nasi podopieczni w odpowiednim dla siebie tempie i z dostosowaną intensywnością wykonywali każdego dnia zestaw ćwiczeń. W naszym ośrodku wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna seniora i jak dużo niesie za sobą korzyści. 

Zachęcamy wszystkich, niezależnie od wieku, by wstać z kanapy i trochę się poruszać, dobry humor po treningu gwarantowany! 

Skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się jak wygląda aktywność naszych podopiecznych!

Category: Zdrowie seniorów
Comments are disabled