Wraz z wiekiem w organizmie zachodzi szereg zmian wynikających z pogorszenia jego funkcjonowania. Dochodzi do zwiększenia zawartości tkanki tłuszczowej, natomiast ilość białka i wody znacząco się zmniejsza. Efektywność pracy narządów wewnętrznych ulega znacznemu pogorszeniu, co skutkuje zmniejszeniem całkowitej przemiany materii. To z kolei powoduje, że zapotrzebowanie energetyczne seniorów nie już tak duże, zatem jaka powinna być dieta dla seniorów?
Co wpływa na żywienie osób starszych?
Zmiany dziejące się w organizmie seniora, to nie jedyny czynnik wpływający na dietę, jaką powinni stosować. Wraz z wiekiem dochodzi również do zmniejszenia ilości wytwarzanych enzymów trawiennych, co skutkuje mniejszą wydajnością procesu trawienia i uczuciem ciężkości u osób starszych, dlatego właśnie dieta osób starszych powinna być dietą lekkostrawną. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na konieczność wprowadzenia zmian w żywieniu osób starszych, jest pojawiający się problem braku uzębienia. To sprawia, że niektóre produkty z diety muszą zostać wyeliminowane.Innymi czynnikami wpływającymi na żywienie osób starszych są:
- Pogorszenie perystaltyki jelit, co skutkuje zmniejszoną wydajnością działania układu pokarmowego
- Towarzyszące choroby przewlekłe
- Zmniejszone wchłanianie substancji odżywczych
- Czynniki niefizjologiczne, takie jak zła sytuacja finansowa, samotność czy relacje społeczne
Żywienie osób starszych – zasady
Zważając na tak wiele czynników mających wpływ na żywienie osób starszych, dieta seniora musi być skonstruowana w oparciu o kilka podstawowych zasad. Dzięki nim seniorzy będą się cieszyć zarówno dobrym zdrowiem jak i samopoczuciem. Ustalając jadłospis, należy pamiętać o zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym seniorów, dziennie powinni przyjmować około 1750–1950 kcal w przypadku mężczyzn i 1500-1700 kcal w przypadku kobiet.
Jakie są pozostałe zalecenia żywieniowe dla osób starszych?
- Spożywanie około 4-5 posiłków dziennie. Powinny być to dania lekkie, które nie będą nadmiernie obciążały układu pokarmowego.
- Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa – to właśnie te produkty stanowią źródło błonnika, witamin i substancji odżywczych
- Źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste, takie jak makarony, kasze czy pieczywo
- Należy zadbać o prawidłową podaż wapnia, który korzystnie oddziałuje na kości seniorów.
- W przypadku dużych ubytków w uzębieniu seniorzy powinni spożywać pokarmy w formie płynnej lub półstałej
- Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie – 2 litry wody dziennie to minimum.
Dieta seniora- rodzaje
Istnieje kilka specjalistycznych diet, które dobierane są ze względu na stan zdrowia seniora i jego indywidualne potrzeby.
Możemy spotkać dietę bezglutenową dla seniorów ze zdiagnozowaną celiakią czy nietolerancją glutenu. Dieta niskotłuszczowa z kolei polecana jest osobom borykającym się z wysokim poziomem cholesterolu LDL, dodatkowo ten rodzaj diety korzystnie wpływa na krzepnięcie krwi. Kolejnym rodzajem żywienia jest dieta lekkostrawna, która jest dedykowana osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi. Może ona jednak być stosowana u każdego seniora, ponieważ dostarcza taką samą ilość energii co normalna dieta, ale wyklucza produkty obciążające układ pokarmowy. Osobom z cukrzycą jest dedykowana osobna dieta, jej podstawą jest spożywanie produktów z niskim wskaźnikiem glikemicznym i eliminacja cukrów prostych.
Należy pamiętać, że diet specjalistycznych nie można stosować na własną rękę – żeby dieta była odpowiednia dla seniora należy wcześniej uzgodnić to z dietetykiem.
Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda ustalanie diety dla pacjentów w Domu dla Seniora ” Na leśnej”? Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania!