Dom dla Seniora "Na Leśnej" 32-310 Klucze
Jaroszowiec, ul. Leśna 37A
+48 881 01 01 91

telefon: +48 32 212 12 11

Jak poprawić pamięć u osób starszych?

Posted on by

Obniżenie zdolności zapamiętywania to naturalny towarzysz procesu starzenia. Wraz z upływem lat, pojawia się także problem z wysławianiem się i zapominanie słów. Zatem jak poprawić pamięć u osób starszych i jakie badania wykonać przy sprawdzić jej kondycję? 

 

Zaburzenia pamięci osób starszych

Z wiekiem nie tylko zmieniają się nasze zdolności uczenia, ale również (i to w największym stopniu) zdolności pamięciowe. Problem najczęściej dotyczy pamięci krótkotrwałej – seniorzy nie pamiętają, gdzie odłożyli klucze czy też nie są w stanie do końca odtworzyć planu swojego wczorajszego dnia. Z kolei pamięć długotrwała jest odporna na procesy starzenia i pozostaje w nienaruszonym stanie. Te różnice wynikają z odmiennego ulokowania poszczególnych rodzajów pamięci w mózgu.  Płat czołowy odpowiada za funkcje wykonawcze czyli zdolności takie jak planowanie czy podejmowanie decyzji, z kolei hipokamp odrywa istotną rolę w tworzeniu nowych wspomnień i orientacji przestrzennej. Ale skąd wynikają zaburzenia pamięci osób starszych? Wraz z upływem lat spada masa samego mózgu, a także dochodzi do zmniejszenia ilości połączeń między komórkami nerwowymi, co wpływa nie tylko na problemy z pamięcią, ale także koncentracją. 

Badanie pamięci

Kiedy najlepiej udać się na badanie pamięci? Jeśli seniorowi towarzyszy uczucie mniej komfortowego funkcjonowania niż dotychczas, a dodatkowo boryka się on ze spadkiem koncentracji, uwagi i pamięci – to najlepszy moment, żeby udać się do specjalisty- lekarza neurologa. W trakcie badania pacjent może zostać poproszony o policzenie prostego rachunku matematycznego, pisanie czy też czytanie. 

Jak poprawić pamięć u osób starszych?

Jak poprawić pamięć u osób starszych?

Proste treningi pamięci dla seniorów mogą być przydatne w pracy nad poprawą jej ogólnej kondycji. W ramach opieki w domu seniora wprowadzamy ćwiczenia pamięci. 

Do najlepszych należą: 

  • Gra typu memory, usprawniająca pamięć wzrokową 
  • Ćwiczenia technikami mnemotechnicznymi, czyli poprzez pamięć słuchową 
  • Zapamiętywanie serii cyfr, powtarzanie wykonanych czynności na głos 

Nieocenionym w walce o lepszą pamięć jest także wysiłek fizyczny u osób starszych. Kluczem do sukcesu jest regularność. Zajęcia ruchowe nie muszą być bardzo intensywne, dobrym rozwiązaniem jest gimnastyka. Pomocna jest również dieta bogata w  witaminę A, E, C i grupę witamin B. W Domu dla Seniora na Leśnej dbamy zarówno o ćwiczenia, jak i odpowiednio zbilansowane posiłki, by zapewnić naszym seniorom najlepszą troskę o ich pamięć i koncentrację. 

Category: Bez kategorii
Comments are disabled