Dom dla Seniora "Na Leśnej" 32-310 Klucze
Jaroszowiec, ul. Leśna 37A
+48 881 01 01 91

telefon: +48 32 212 12 11

Wypoczynek na świeżym powietrzu dla seniorów

Posted on by

Za oknami ostatnie dni polskiej, złotej jesieni. Warto wykorzystać ten czas i spędzić go na świeżym powietrzu. Aktywny wypoczynek dla seniora na świeżym powietrzu to gwarancja nie tylko poprawy humoru, ale także ogólnej kondycji – zarówno psychicznej, jak i fizycznej. W artykule podzielimy się pomysłami na aktywność poza domem dla osób starszych. 

aktywny wypoczynek dla seniora

Wysiłek fizyczny u osób starszych

Istnieje wiele form aktywności osób starszych na świeżym powietrzu. Jednym z popularniejszych i najprostszych sposobów na spędzanie czasu na zewnątrz są spacery. Nie tylko parki są dogodnym miejscem, w którym można uprawiać wędrówki. Doskonałym pomysłem mogą okazać się także wycieczki śladem historii pobliskich dzielnic i ulic. Opieka nad seniorem często wymaga od opiekunów dużej kreatywności, by zapewnić seniorowi różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Przychodzimy z małą podpowiedzią – można zorganizować również wycieczkę, w trakcie której wspólnie będziecie rozpoznawać elementy natury – drzewa, liście, zwierzęta. Aktywny wypoczynek dla seniora można także uatrakcyjnić i wprowadzić takie zajęcia jak: 

  • rzutki 
  • kręgle 
  • boule

Dużą popularnością cieszą się także zorganizowane spacery edukacyjne dla seniorów. Często są one bezpłatne, a dodatkowo w trakcie zwiedzania zapewnione jest merytoryczne wsparcie przewodnika. Ważne, by wybierać taką aktywność, która sprawia dużo przyjemności i frajdy. Wspaniale sprawdzą się również wycieczki rowerowe, aktywność na siłowni plenerowej czy marszobieg w pobliskim parku.

Co daje aktywność na świeżym powietrzu?

Wiele badań wykazało, że aktywność na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizycznie, niezależnie od wieku i płci. Niezwykle istotna jest ekspozycja na słońce, co przyczynia się do wytwarzania witaminy D3. Jest ona bardzo ważna, szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Za co odpowiada?

  • Mineralizuje kości 
  • Wzmacnia zęby 
  • Wspomaga funkcjonowanie mięśni 
  • Wykazuje właściwości immunomodulujące 

Trening na świeżym powietrzu połączony z głębokimi oddechami, zapewnia doskonałe dotlenienie mózgu i innych narządów. Dzięki temu do każdej komórki organizmu docierają duże ilości tlenu, a to przekłada się na lepsze krążenie krwi,  a składniki odżywcze są dostarczane ze zdwojoną mocą. Dzięki temu mięśnie doskonale się dotleniają, a w konsekwencji z treningu na trening wydolność i kondycja organizmu znacznie się poprawiają.

Aktywność turystyczna osób starszych

Aktywność turystyczna osób starszych

Warto pamiętać, że starszy wiek nie oznacza rezygnacji z przyjemności. Często osoby starsze żyją w przeświadczeniu, że górskie wędrówki, wypady nad morze, trekking – to nie dla nich. W rzeczywistości jednak, jeśli tylko pozwala na to zdrowie, to wspaniały czas na tego typu aktywności. Coraz więcej biur podróży decyduje się na oferty skierowane właśnie do seniorów, oferują nie tylko wyjazdy w obrębie kraju, ale również za granicę. Proponowane miejsca sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi, w postaci takich zajęć jak nordic walking, fitness w wodzie czy leżakowanie. Tego typu inicjatywy są wspierane zarówno przez Państwo jak i organizacje społeczne, a ich celem jest aktywizacja osób po 55 roku życia. 

Opieka w domu seniora

W Domu dla Seniora “Na leśnej” dbamy o to, by każdy z naszych pacjentów spędzał czas aktywnie i dbał o swoje zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Dzięki wsparciu doświadczonych specjalistów, opiece lekarzy, zapewniamy aktywny wypoczynek dla seniora w zgodzie z jego obecną kondycją i możliwościami. Opieka w domu seniora to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto szuka bezpiecznego miejsca dla swoich najbliższych. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy!

Category: Bez kategorii
Comments are disabled