Dom dla Seniora "Na Leśnej" 32-310 Klucze
Jaroszowiec, ul. Leśna 37A
+48 881 01 01 91

telefon: +48 32 212 12 11

Poradnik dla opiekunów osób starszych

Posted on by

Około 85% opiekunów osób starszych w Polsce to ich najbliżsi. Opieka nad seniorem to duży wysiłek i poświęcenie, dlatego tak ważne, by opiekunowie seniorów dbali o swoje zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Zatem jak opiekować się osobą starszą?

 jak opiekować się starszą osobą i nie zwariować?

Opieka seniora w domu

Bardzo często opieka nad osobą starsza odbywa się w zaciszu domowym. Opieka seniora w domu to nie lada wyzwanie dla osoby sprawującej nad nim opiekę. Trzeba mieć na uwadze, że seniorzy są szczególnie narażeni na urazy związane z upadkami, dlatego tak ważne jest odpowiednie przystosowanie domu. Co najlepiej zrobić?

  • pozbyć się dywaników podłogowych, które dość często się zwijają, co zwiększa ryzyko potknięcia 
  • zabezpieczyć kable i usunąć wszystkie wolno leżące rzeczy z ziemi
  • zmień wannę na prysznic i umieść tam stołeczek. Jeśli nie jest to możliwe, zamontuj w wannie uchwyty, które będą dla seniora dodatkowym wsparciem 
  • warto usunąć w domu progi, a dla seniora wybrać pokój, do którego będzie docierał bez wchodzenia po schodach 

Jak opiekować się osobą starszą?

Opieka nad seniorem to obciążająca praca, jednak istnieje kilka sposobów, by uniknąć zmęczenia i wypalenia. Pomocne może być ustalenie planu dnia, nie tylko ułatwi to pracę opiekunowi, ale także zapewni osobie starszej spokój i poczucie bezpieczeństwa. Istotna jest również stała obserwacja seniora i regularne monitorowanie jego stanu zdrowia, dzięki czemu można uniknąć sytuacji zagrażających życiu. 

jak opiekować się osobą starszą?

Dbanie o zdrowie psychiczne osoby starszej to bardzo ważny element opieki nad seniorem. Zdecydowanie “nie” dla izolacji – wyjścia do teatru, kina lub po prostu na świeże powietrze zapewni lepsze samopoczucie psychiczne. Wysiłek fizyczny u osób starszych poprawia nie tylko sprawność fizyczną, ale również wpływa na zdrowie psychiczne. Spacer w parku, proste ćwiczenia rozciągające czy wyjście na basen mogą mieć zbawienny wpływ na to, jak będzie czuł się senior.

Ostatnim kluczowym punktem, bezpośrednio dotyczącym opiekunów osób starszych jest dbanie o samego siebie. Wielogodzinna pomoc osobie starszej ma prawo zmęczyć i doprowadzić do wypalenia. Dlatego tak ważna jest także obserwacja samego siebie. Jeśli poczujesz, że coraz częściej doskwierają Ci bóle głowy, borykasz się z zaburzeniami snu, stajesz się agresywny lub obojętny wobec podopiecznego, często towarzyszą Ci negatywne myśli i potrzebujesz coraz więcej kofeiny lub tytoniu, żeby zacząć dzień – warto wybrać się do lekarza. Mogą być to objawy wypalenia.

Pomoc w opiece nad seniorem

pomoc w opiece nad seniorem

Istnieją specjalistyczne miejsca, doskonale dostosowane do potrzeb seniorów, które zapewniają im doskonałą opiekę Jednym z nich jest Dom dla Seniora “Na leśnej” w miejscowości Jaroszowiec. Wykwalifikowany personel i kadra medyczna doskonale wie jak opiekować się osobą starszą, dodatkowo otacza każdego z naszych pacjentów ogromną troską, przez co nasi podopieczni czują się u nas jak w domu. Opieka w domu seniora to wiele korzyści, zarówno dla opiekuna jak i osoby starszej.  Jeśli masz do nas pytania, czekamy na Twój telefon. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Category: Bez kategorii
Comments are disabled