Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do zmniejszonej sprawności umysłowej. Jakie są objawy tej choroby? Jak się diagnozuje chorobę Alzheimera i jakie są etapy jej rozwoju?
Choroba Alzheimera objawy początkowe
Choroba Alzheimera jest chorobą postępującą, która sieje spustoszenie w mózgu chorego powoli. Towarzyszy jej demencja u osób starszych. Dochodzi do stopniowego pogorszenia pamięci, utraty zdolności racjonalnego myślenia, a ostatecznie pojawiają się trudności w wykonywaniu rutynowych, codziennych czynności. Co jest przyczyną takich zmian?
Nadal nie do końca wyjaśniono, co leży u podstaw choroby Alzheimera. Przypuszcza się, że dochodzi do obumierania komórek nerwowych (neuronów) na skutek odkładania się nieprawidłowych form białek. Komórki te odpowiedzialne są za regulowanie pamięci, myślenia i emocji. W momencie zaburzenia tych funkcji chory może stać się agresywny, otępiały, a jego reakcje emocjonalne mogą stać się nieadekwatne do sytuacji.
Etapy rozwoju choroby Alzheimera
Przebieg choroby Alzheimera można podzielić na 3 etapy następujące po sobie. Wyróżnia się:
- Otępienie łagodne
- Otępienie średnio zaawansowane
- Otępienie bardzo zaawansowane
Etapy rozwoju choroby Alzheimera różnią się od siebie znacznie występującymi dolegliwościami. Na pierwszym etapie choroby dochodzi do zaburzeń pamięci, pojawią się problemy z zapamiętywaniem nowych informacji, znacznie spada również koncentracja.W drugim etapie choroby problemy z pamięcią narastają, ale dochodzi także do zaburzeń funkcji poznawczych, co oznacza, że chory może mieć problem z mową. Zdarza się, że osoby w pierwszym etapie choroby zaczynają gubić się w różnych miejscach, zarówno tych znanych jak i obcych. Otępienie bardzo zaawansowane to brak możliwości wykonywania rutynowych czynności, takich jak posługiwanie się sztućcami czy ubieranie. Pojawiają się problemy z chodzenie i utrzymaniem postawy ciała, co prowadzi ostatecznie do przyjęcia przez chorego pozycji leżącej i spędzania całego dnia w łóżku. Ostatecznie dochodzi również do zaburzeń połykania oraz problemów z trzymaniem moczu i stolca. Opieka seniorów z chorobą Alzheimera wraz z postępem choroby staje się coraz trudniejsza.
Jak się diagnozuje chorobę Alzheimera?
Choroba Alzheimera nadal skrywa przed lekarzami wiele tajemnic. Podczas wstępnej wizyty lekarz ocena zmiany takie jak zaburzenia osobowości czy też stopień upośledzenia pamięci poprzez zadawanie pytań czy poproszenie o wykonanie określonych zadań.
Mogą zostać także zlecone badania laboratoryjne czy też badania obrazowe mózgu. Nadal jednak pracuje się nad nowymi narzędziami diagnostycznymi, co umożliwi znacznie wcześniejszą diagnozę choroby Alzheimera.
W przypadku choroby Alzheimera warto zastanowić się nad specjalistycznymi ośrodkami, w którym opieka seniorów jest realizowana przez lekarzy i specjalistów. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak zadbać o osoby cierpiące na chorobą Alzheimera.