Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak to fizyczne, o które skrupulatnie dbamy poprzez regularne badania i ćwiczenia. Seniorzy to grupa najbardziej narażona na zaburzenia o podłożu psychicznym ze względu na częstą samotność i izolację społeczną, co szczególnie nasiliło się w czasach pandemicznych. Zatem jak dbać o zdrowie psychiczne osób starszych? Jak sprawić, by wraz z upływem czasu komfort życia osób starszych nie ulegał pogorszeniu? Przeczytaj poniższy artykuł, żeby poznać odpowiedzi na te pytania (czas czytania: 3 minuty).
Psychika osób starszych – co na nią wpływa?
Do niedawna choroby psychiczne były tematem tabu. Obecnie coraz więcej mówi się o ich objawach, leczeniu i profilaktyce. Problemy psychologiczne osób starszych występują w populacji bardzo często, ma na to wpływ wiele czynników. Wraz z upływem czasu ludzka wrażliwość i sposób przeżywania emocji diametralnie się zmieniają, do tego dochodzą zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego i stres związany z nową rzeczywistością. Samotność, coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych zadań czy nierzadko niska emerytura mogą znacząco zwiększać ryzyko depresji ludzi starszych. W czasach pandemii ogromne znaczenia ma także wymuszona izolacja społeczna. To trudny czas dla każdego z nas, jednak dla najbardziej narażonych na zakażenia seniorów to krytyczny moment, kiedy borykają się z brakiem bezpośredniego kontaktu z bliskimi i lękiem o własne zdrowie.
Dbanie o zdrowie psychiczne ludzi w podeszłym wieku
Czasy pandemicznie nie ułatwiają skutecznej walki z problemem izolacji społecznej u osób starszych, na szczęście naprzeciw wychodzi nam technologia. Warto poświęcić chwilę czasu na nauczenie bliskiej nam osoby obsługi jednego z komunikatorów internetowych. U wielu z nas na zapomnianym dnie szafki leżą nieużywane już telefony, ale nadal w pełni sprawne. Jeśli nie dysponujemy budżetem na zakup nowego sprzętu seniorowi, możemy podarować mu właśnie jedne z naszych nieużywanych modeli. Czasem nawet wystarczy wykonanie krótkiego telefonu do starszego członka naszej rodziny – badania pokazują, że dzięki jednej rozmowie telefonicznej wykonywanej raz w miesiącu możemy wydłużyć życie tej osoby nawet o rok! Psychika osób starszych wymaga wiele troski, zachęcajmy seniorów do częstych rozmów z bliskimi, pomóżmy w ustaleniu stałego harmonogramu dnia i motywujmy do jego przestrzegania. Tak niewiele może pomóc w polepszeniu jakości życia osób starszych. Dbanie o zdrowie psychiczne osób starszych to dla nas niewielki wysiłek, który może mieć kolosalny wpływ na ich zdrowie, funkcjonowanie społeczne i życie.
W Domu dla Seniora na Leśnej zapewniamy naszym podopiecznym wiele możliwości spędzania wolnego czasu, zwracamy też uwagę na aktywność fizyczną, która znacząco wpływa na samopoczucie i dobrostan psychiczny. Bliski kontakt z opiekunami i innymi pacjentami sprawia, że seniorzy czują się otoczeni troską i nie odczuwają samotności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym ośrodku, skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania.