Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, w której trzustka osoby chorej nie funkcjonuje prawidłowo – nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub produkuje taką, która nie jest prawidłowo wykorzystywana przez ludzkie ciało. Cukrzyca osób starszych to poważny problem zdrowotny. Zobacz jakie są objawy i powikłania tej choroby, a także dowiedz się jak powinna wyglądać dieta dla osób starszych z cukrzycą.
Objawy cukrzycy w starszym wieku
Ryzyko wystąpienia cukrzycy u osób, które ukończyły 45 rok życia jest dość wysokie. Warto zatem regularnie przyglądać się dokładnie stanu zdrowia, zarówno swojego jak i najbliższych, poprzez badania kontrolne. To szczególnie ważne, ze względu na to, że w przypadku choroby, której się dzisiaj przyglądamy, objawy są dość nieswoiste. Ale zacznijmy od początku. Jaki powinien być prawidłowy poziom cukru u 60 latka? Powinien znajdować się w przedziale 3,9-5,5 mmol/L. Seniorzy, u których pojawi się hiperglikemia, czyli stężenie glukozy w surowicy na czczo przekraczające górną granicę normy, mogą mieć różne symptomy, zależnie od tempa rozwoju choroby. Do najczęściej występujących objawów cukrzycy w starszym wieku należą:
· Zwiększone pragnienie z towarzyszącym uczuciem suchości w ustach
· Wielomocz
· Senność
· Zwiększone ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego
· Objawy odwodnienia przejawiające się w postaci suchej skóry i śluzówek
Powikłania cukrzycy u osób starszych
W przypadku nieleczonej cukrzycy powikłania u osób starszych mogą dotyczyć wielu narządów i układów. Często pojawiają się dolegliwości ze strony układu krwionośnego – miażdżyca czy zawał mięśnia sercowego. Powikłania ze strony nerek lub układu nerwowego są także dość częste. Dlatego ważne, by opieka nad seniorem, u którego stwierdzono cukrzycę, była kompleksowa i dopasowana do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
Dieta dla osób starszych z cukrzycą
Dobierając dietę dla seniora cukrzyka warto wziąć po uwagę czynniki takie jak masa ciała, wzrost, stan zdrowia czy też poziom aktywności fizycznej na co dzień. Odpowiednio dostosowana dieta umożliwia regulację hiperglikemii i znacząco obniża prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Jakich produktów nie powinno zabraknąć w jadłospisie osoby chorej na cukrzycę? Najistotniejsze są źródła węglowodanów złożonych, do których należą:
· Pełnoziarnisty makaron
· Pieczywo razowe
· Otręby
· Płatki zbożowe
· Gruboziarniste kasze
Dzięki dostarczeniu węglowodanów złożonych można skutecznie zapobiec skokom stężenia glukozy we krwi. Nie można zapominać także o warzywach i owocach. Szczególnie istotne są te pierwsze, dziennie powinno przyjmować się ich około 4 porcji. Należy jednak uważać na owoce, ze względu na to, że stanowią one źródło cukrów prostych. Powinny one stanowić tylko dodatek do codziennych posiłków. Niezwykle istotne w diecie dla osób starszych z cukrzycą jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, które nie spowodują nadmiernego wzrostu glukozy we krwi, są to np. cytrusy, truskawki czy borówki. W jadłospisie osób z cukrzycą powinny znaleźć się także naturalne przetwory mleczne pozbawione dodatku cukru. Najlepszym pomysłem jest jogurt naturalny, kefir lub maślanka. W przypadku białka, najlepszymi źródłami są drób, ryby czy mięso z królika. Zdecydowanie odradza się częste spożycie czerwonego mięsa czy wysoko przetworzonych produktów mięsnych.
Opieka nad seniorem z cukrzycą obejmuje nie tylko stałą kontrolę poziomu cukru, ale także dbanie o ogólną kondycję osoby starszej, a również jej dietę. W Domu dla Seniora na Leśnej lekarze i wykwalifikowana kadra czuwają nad zdrowiem osób borykających się z cukrzycą.