Granice 100 roku życia przekracza coraz większa ilość osób. Jaka jest tajemnica długowieczności? Czy to zasługa niezwykłych genów, zdrowego odżywania, a może przypadku? Niezmiernie dużą rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna seniorów. Warto jeszcze w wieku przedemerytalnym zadbać o aktywności, które opóźnią lub całkowicie uchronią przed pojawieniem się dolegliwości i chorób wieku starczego. Sprawdź, jak zachować dobre zdrowie na dłużej. Miłej lektury.
Profilaktyka chorób sercowo- naczyniowych
Szacuje się, że w Polsce na choroby serca choruje około 700-800 tysięcy osób. Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Niezmiernie istotnym jest wysiłek fizyczny. Aktywność fizyczna osób starszych to klucz do zachowania dobrego zdrowia, nie tylko w tym obszarze. Żeby obniżyć ryzyko zawału serca wystarczy około 30 minut ćwiczeń dziennie, trzeba uważać, żeby nie przeforsować organizmu – szybki marsz, pływanie czy wycieczka rowerowa to idealny wybór. Warto też zrezygnować ze smażonych i tłustych potrwa, a tłuste mięsa zamienić na ich chudsze zamienniki, takie jak kurczak czy indyk. Zaleca się także rezygnację z używek, papierosy i alkohol znacząco podwyższają ryzyko miażdżycy. Co roku tylko na zawał serca odchodzi około 15 000 osób, dlatego ważne, by profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych stała się rutyną możliwie jak najwcześniej.
Profilaktyka psychologiczna
Profilaktyka psychologiczna
Nie od dziś wiadomo, że zdrowie psychologiczne jest równie ważne jak fizyczne, dlatego również w tym obszarze warto podejmować działania profilaktyczne. Jeśli umysł nie jest poddawany aktywnościom, nie stawiane mu są wyzwania, liczba połączeń nerwowych, czyli synaps, ulega zmniejszeniu. Na kondycję umysłu wpływa nie tylko już słynne rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku, ale zbawiennie wpływa każda aktywność towarzyska. Bardzo skutecznym sposobem na podtrzymanie aktywności umysłowej jest podjęcie nauki nowego języka. Kurs językowy to nie tylko nowe umiejętności, ale również kontakt z innymi uczestnikami. Profilaktyka seniorów w aspekcie psychologicznym to bardzo ważny aspekt zachowania zdrowia w podeszły wieku.
Profilaktyka seniorów – badania
Po ukończeniu 60 roku życia rekomendowane jest wykonywanie badań, które będą dostarczyły informacji o obecnym stanie zdrowie.
Co warto regularnie kontrolować?
- Raz do roku warto wykonać komplet podstawowych badań obejmujących: poziom glukozy, EKG, poziom cholesterolu i triglicerydów, USG jamy brzusznej, badanie wzroku w kierunku jaskry i zaćmy
- Raz na pięć lat profilaktycznie warto wykonywać kolonoskopię, badania kału w kierunku krwi utajonej, densytometrię, czyli badanie gęstości kości, stan prostaty w przypadku mężczyzn i badania ginekologiczne w przypadku kobiet
W Domu dla Seniora na Leśnej do działań profilaktycznych podchodzimy kompleksowo. Każdego dnia zapewniamy naszym podopiecznym zestaw aktywności, żeby pobudzić ciało i umysł. Liczne zajęcia ruchowe i fizykoterapia dają gwarancję utrzymania ciała w aktywności i sprawności. Liczne wyjścia na wydarzenia kulturalno – oświatowe zapewniają utrzymanie umysłu w dobrej formie. Opieka nad seniorem to nie tylko leczenie istniejących dolegliwości, ale także zapobieganie pojawiania się kolejnych, warto mieć to na uwadze.