Statystyki mówią same za siebie, pierwsze dwie pozycje najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce zajmują odpowiednio: zawał serca i miażdżyca. Wraz z wiekiem ryzyko chorób układu krążenia znacznie wzrasta, a serce seniora staje się coraz bardziej podatne na wiele stanów zagrażających życiu. Warto wiedzieć, jak zadbać o zdrowe serce i co robić, by jak najdłużej cieszyć się dobrą formą. Tego dowiecie się z naszego artykułu, zapraszamy do lektury.
Jak dbać o serce po 60?
Zanim jeszcze przejdziemy do konkretów, chcemy zaznaczyć, że porady i sugestie odnoszą się do każdego, kto ma problemy z sercem, 60 rok życia, to moment, w którym zdecydowana większość osób przy nieodpowiednim trybie życia boryka się z problemami układu krążenia. Zatem, jeśli nawet nie jesteś “po 60” i tak dowiesz się stąd wartościowych informacji.
Serce seniora wymaga stałej kontroli i monitorowania, dlatego kluczową rolę odgrywają tutaj badania profilaktyczne. Najbardziej podstawowym badaniem jest pomiar ciśnienia tętniczego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że chorują na tę jednostkę chorobową, a może stać się ona początkiem wielu poważniejszych schorzeń ze strony układu naczyniowego. Za optymalną wartość ciśnienia uznaje się 120/ 80 mmHg, jednak prawidłowe ciśnienie jest również rozpoznawane, gdy waha się w granicach 100- 139/60- 89 mmHg.
Bardzo ważne znaczenia mają także badania krwi, w tym:
- lipidogram, czyli badanie poziomu cholesterolu całkowitego, lipoprotein o niskiej i wysokiej gęstości oraz trójglicerydów. Jest to istotny element dbania o serce, ze względu na to, że dostarczają informacji o gospodarce lipidowej, a co za tym idzie o ryzyku miażdżycy i powikłań ze strony układu sercowo- naczyniowego.
- Poziom cukru, kwasu moczowego i homocysteiny, które umożliwiają wykrycie odpowiednio cukrzycy i hiperurykemii, które przyczyniają się do chorób sercowo- naczyniowych u seniora.
- EKG, czyli elektrokardiogram serca polegający na badaniu aktywność elektrycznej serca. Dzięki podpiętym do ciała pacjenta elektrodom, możliwe jest wykrycie nie tylko stanu niedokrwienia czy zawału, ale także zaburzeń rytmu serca.
- Echo serca, czyli połączenie USG z badaniem dopplerowskim dające informacje o przepływie krwi w sercu. Umożliwia wykrycie zmian w budowie serca, np. na skutek choroby wieńcowej lub nadciśnienia tętniczego.
Dieta na zdrowe serce
Dieta dobra dla serca, czyli jaka?
Obecnie dietetycy rekomendują dietę śródziemnomorską. Obfituje ona w warzywa, zarówno gotowane jak i surowe, które razem z owocami stanowią doskonałe źródło magnezu, potasu czy kwasu foliowego. Nie można również zapominac o rybach, które stanowią cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, podobnie jak oleje roślinne.
Dieta na dobre serce powinna zawierać jak najmniej tłuszczów zwierzęcych. Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w produktach odzwierzęcych przyczyniają się do rozwoju miażdżycy i zwiększania prawdopodobieństwa wystąpienia zawału. Warto zatem unikać:
- czerwonego mięsa
- podrobów
- pasztetów
Jak dbać o serce? – 5 prostych wskazówek
- Zrezygnuj z palenia
Jeśli jesteś aktywnym palaczem, warto zrezygnować z palenia papierosów, już po pół roku abstynencji ryzyko chorób serca znacząco spada.
2. Mierz ciśnienie
Tak jak wspominaliśmy wyżej, to podstawa w walce o zdrowe serca seniora. Badania najlepiej jest dokonywać o tej samej porze każdego dnia, po 3-4 minutach odpoczynku, a wyniki zapisywać w notesie.
3. Ruszaj się, ile tylko możesz
Wysiłek fizyczny seniora to coś, co serce lubi najbardziej. Warto dobrać bezpieczny i najbardziej efektywny trening dla osoby starszej, bo tylko taki program ćwiczeń przyniesie pozytywne skutki.
4. Wysypiaj się
Odpowiednia ilość snu pomoże zadbać o zdrowie seniora i regeneruje cały organizm.
5. Badaj się regularnie
Tylko dzięki regularnym badaniom profilaktycznym możliwe jest wczesne wykrycie zmian chorobowych i skuteczne leczenie.
W Domu dla Seniora w miejscowości Jaroszowiec opieka seniora to nasza najważniejsza misja. Zadbamy także o zdrowe serca seniora, by mógł jak najdłużej cieszyć się dobrą formą.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami