Zdrowy sen jest ważny nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także dla układu nerwowego. Wraz z upływem lat, coraz trudniej o dobrej jakości sen i jego odpowiednią długość. Jeśli problemy z zasypianiem utrzymują się dłużej niż miesiąc, mamy do czynienia z bezsennością – skarży się na nią 15-20% osób po 50 roku życia. Jakie są przyczyny bezsenności u osób starszych i jak sobie z nią radzić? Przeczytaj nasz artykuł.
Bezsenność w starszym wieku
Im jesteśmy starsi, tym nasz organizm potrzebuje mniej snu, zmienia się także jego struktura – zazwyczaj zwiększa się liczba przebudzeń, zmniejsza ilość snów, a czas, w którym śpimy głęboko znacznie się skraca. Dla porównania, noworodki śpią 14-20 h na dobę, w przypadku osób dorosłych czas też ogranicza się do 6-8 h. Często pojawia się także budzenie o bardzo wczesnych porach, wynika to jednak z naturalnej przemiany z przysłowiowych sów na skowronki.
Przyczyny bezsenności
Problemy ze snem u seniora wynikają głównie z zaburzeń wydzielania melatoniny, co sprawia, że zegar biologiczny u starszych osób jest rozregulowany. Może zdarzać się, że w godzinach snu są pojawia się mocne pobudzenie, a w godzinach czuwania senność. Często na jakość snu wpływają także choroby przewlekłe. Bezsenność u osób starszych może być także spowodowana bólami kręgosłupa i stawów czy pieczeniem za mostkiem z powodu zgagi. Parcie na pęcherz moczowy także może być przyczyną gorszej jakości snu. Nie bez znaczenia pozostają problemy kardiologiczne, chroniczny ból czy też choroby układu pokarmowego. Warto przyjrzeć się problemom ze snem ze względu na to, że mogą one zwiastować wiele innych poważniejszych schorzeń i dolegliwości, takich jak:
- Depresja, stany lękowe i inne zaburzenia psychiczne
- Choroby somatyczne (fizyczne)
- Schorzenia zapalne, ze szczególnym uwzględnieniem chorób autoimmunologicznych i endokrynologicznych.
Co na sen dla seniora?
Zmniejszenie problemów ze snem u seniora jest możliwe, jeśli odpowiednio zadbamy o jego higienę. Należy pamiętać, że skrócenie liczby godzin, w trakcie której śpi osoba starsza, to nie choroba, a normalny proces fizjologiczny. Jeśli senior odczuwa senność, nie należy tego ignorować, należy wówczas zadbać o odpowiednie warunki do snu, np. wywietrzyć sypialnię lub zasłonić rolety.
Warto też przyjrzeć się zachowaniom wieczornym, należy unikać ciężkostrawnego jedzenia późnym wieczorem, picia kawy czy też mocnej herbaty. Aktywny tryb dnia reguluje zegar biologiczny, a wysiłek fizyczny u osób starszych pozytywnie wpływa na jakość snu.
Co zrobić, żeby lepiej spać w starszym wieku?
- Ważne, żeby senior spędzał tyle czasu w łóżku, ile jest w stanie przespać
- Pomocne może być ustalenie planu dnia, a tym samym tej samej godziny pobudki każdego dnia
- Warto, żeby aktywność fizyczna zajmowała co najmniej 30 minut dziennie
Jeśli mocno zauważalny jest problem rozregulowania cyklu okołodobowego, warto wprowadzić jedno z dwóch rozwiązań, żeby zmniejszyć problemy ze snem u seniora: 4-5 godzin spania w trakcie nocy i około 1 godzina popołudniowej drzemki lub 6 godzin snu nocą, bez drzemek. W przypadku leków na bezsenność, warto pamiętać o ich właściwościach uzależniających. W początkowych stadiach bezsenności warto podawać melatoninę. Jednak najlepiej skonsultować problemy z bezsennością ze specjalistami, w Domu dla Seniora na Leśnej oferujemy najlepszą opiekę pod okiem lekarzy i pielęgniarek.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami.